CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

Podkreśla się, że owa historia ulubionej rasy królewskiego dworu jest dobrze udokumentowana. Cavaliery występują na wielu obrazach van Dycka, Rubensa czy nawet Tycjana. W XVII ,XVIII oraz XIX stuleciu były one najbardziej ulubioną rasą szlachty, a to właśnie ta zamawiała obrazy. W związku z czym dzięki tym dziełom sztuki można również prześledzić liczne zmiany jakim uległ wygląd owego psa tej samej rasy na przestrzeni wieków. W siedemnastym wieku nie istniały fotografie więc obrazy są takim źródłem informacji na przedstawiany temat.

Na obrazie ,,van Dycka” królewskie spaniele przedstawione są wraz z dziećmi Karola I oraz Henrietty Marii Burbon. Poza tym historia również głosi, że to właśnie Anna z Klave, szósta żona Henryka VIII przywiozła tą rasę psów na dwór angielski. Natomiast za czasów Elżbiety I, córki Henryka VIII oraz jego drugiej żony Anny Boleyn noszono je nawet na rękach. Bowiem damy dworu zabierały spaniele ze sobą nawet do łóżek. Wierzono bowiem, iż wszelkie robactwo zamiast na nie wejdzie na te psy. Ciekawostką dość istotną jest, że miały być czymś na wzór owej przynęty.

butchers

   Niektórzy lekarze jednak zalecali obecność psa damą cierpiącym na ból brzucha, jak i również problemów z plecami bądź oddychaniem. Poza tym wierzono, że pies śpiący na chorym miejscu wchłonie w siebie tą chorobę przyczyniając się do szybkiego wyzdrowienia. Poza tym jeden z ówczesnych pisarzy pisał  o wygodnych spanielach. Wskazuje się, że przedstawiany Cavalier king Charles spaniel jest to rasa, której jedynym przeznaczeniem jest dotrzymywanie towarzystwa poszczególnym ludziom.

Ukazuje się, że choć są bardzo spokojne pójdą jednak na każdy spacer, będą również węszyć oraz topić, biegać za licznymi piłeczkami. Są to również aktywne psy o królewskim wyglądzie. Cavaliery są inteligentne oraz szybko się uczą, pływają, jak i również aportują, czy biorą udział w agility – są dość karne. Bowiem jedno wrogie spojrzenie właściciela, a one zachowują się jakby miały w mocny sposób złamane serce. Miejmy również na uwadze, iż nie lubią one dość twardego traktowania. Co za tym idzie ostro prowadzone cavaliery wyrastają bowiem na psy lękliwe oraz zastraszone.