Zwierzęta i dobre wychowanie - o czym pamiętać?

dobre wychowanie

Zwierzęta są urocze i nic dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o wejściu w posiadanie psa lub kota. Nie oznacza to jednak, że nasi czworonożni przyjaciele mają jedynie prawa i są pozbawieni jakichkolwiek obowiązków. Znaczenie tych ostatnich nie jest wcale małe, warto więc mieć na uwadze to, że w relacjach zwierząt z ludźmi również powinny obowiązywać zasady dobrego wychowania.

Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę w pierwszej kolejności i jakie kroki wypada podejmować, jeśli zależy nam na tym, aby psy i koty, które tak lubimy, nie były kłopotliwe dla naszych gości? Lista zasad, jakie warto sobie przyswoić, nie jest wcale krótka, w zdecydowanej większości mamy jednak do czynienia z wytycznymi, których przestrzeganie powinno się nam wydać intuicyjne. Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, odejście od założenia, że skoro my uwielbiamy naszego zwierzaka, każda inna osoba musi żywić do niego podobne, serdeczne uczucie. Ludzie nie zawsze przepadają za zwierzętami. Często się ich boją, a nasze zapewnienia, że Azor jest psem raczej łagodnym, nie muszą wcale przełamać wątpliwości i strachu. Warto zatem wychodzić z założenia, że w momencie, w którym odwiedzają nas goście, piesek lub kotek powinny znaleźć się w innym pokoju. Jeśli goście mają na to ochotę, możemy zapoznać ich ze zwierzęciem, nawet w takiej sytuacji nie powinniśmy jednak być nachalni. Gdy dostrzegamy strach i niepewność z ich strony, nie zmuszajmy ich do nawiązywania przyjaźni.

Zwierzęta w domu

Pamiętajmy też, że zwierzęta potrafią być nieobliczalne, gdy znajdują się w towarzystwie osób, których nie znają. Koty potrafią drapać, a zwykle spokojny pies jest w stanie uszkodzić buty gościa. Jeśli zależy nam na unikaniu tego rodzaju niezręcznych sytuacji, starajmy się unikać konfrontacji zamiast do nich dążyć. Nie wypada też zapraszać zwierząt do wspólnego posiłku, a już na pewno – serwować go im na talerzu. Goście mają prawo poczuć się w takiej sytuacji niezręcznie i naprawdę trudno się im dziwić. O zasadach dobrego wychowania wypada zresztą pamiętać i wówczas, gdy to my jesteśmy zapraszani z wizytą. Jeśli w domu naszych gospodarzy znajduje się pies lub kot, nie oznacza to, że mamy prawo natychmiast przystąpić do karmienia go resztkami zaserwowanego nam posiłku. Takie zachowanie jest nie tylko niegrzeczne, ale i dość niebezpieczne, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że mamy do czynienia ze zwierzęciem, które ma specjalną dietę. Nieroztropne jest też branie psa lub kota na ręce, jeśli właściciel zwierzęcia się na to nie zgodził. Nie każde zwierzę jest do tego przyzwyczajone, a przecież nie chcemy, aby zareagowało strachem.