Jakie zwierzę na początek dla dziecka?

pies dla dziecka

Gdy rodzice chcą kupić dziecku zwierzę to musza brać różne kwestię pod uwagę. Ważne jest między innymi to jakie warunki są w naszym mieszkaniu. Należy również pomyśleć jaki będzie podział obowiązków, gdy chodzi o opiekę nad takim zwierzakiem. Należy zastanowić się nad tym jakim zwierzakiem dziecko będzie w stanie się zająć, jakie ma umiejętności.

Decydując się na zakup będzie trzeba także pomyśleć o tym jakie zwierzę wybrać. Dobrze będzie zwrócić uwagę na wady i zalety posiadania konkretnego zwierzaka. Liczy się to jak dziecko będzie się rozwijać. Musimy pomyśleć o pewnej odpowiedzialności i obowiązkowości w ramach takiej opieki. Jest to czynnik, który będzie wpływał na zrozumienie, dziecko ma również uczyć się przez zwierzaka pewnej wrażliwości.

Kot czy pies?

Zwierzaki te są najbardziej popularne, ale nie zawsze jest to najlepszy wybór. Przede wszystkim opieka np. nad psem jest zajmująca. W przypadku mieszkania w bloku takie zwierzę jest kłopotliwe. Psa będzie trzeba regularnie wyprowadzać, sprzątać po nim a dodatkowo w domu możemy mieć zniszczone meble czy obuwie. Warto także pamiętać, że kot jest natomiast zwierzakiem, które często powoduje alergię. Oprócz tego są dość humorzaste i dziecko może się kolokwialnie nie dogadać z takim właśnie zwierzakiem więc ten wybór nie do końca będzie dobry.

Rybki

Rybki również nie będą dobrą decyzją, ponieważ dziecko zazwyczaj oczekuje fizycznego kontaktu ze zwierzakiem a co za tym idzie rybki tej możliwości nie dają. Akwarium dość szybko może być zaniedbane.

Świnka morska

Zwierzę to będzie dobre dla dziecka, które ma około 4 lata. Dziecku będzie można wtedy dać takiego zwierzaka, który nie jest absorbujący. Bardzo dobrze takie zwierzę się adaptuje, dodatkowo nie gryzie, będzie przyzwyczajać się do otoczenia. Jeśli chodzi o małe mieszkanie to dobry wybór.

Królik

Teoretycznie to niezła propozycja, ale królik jest kłopotliwy, gdy chodzi o zachowanie czystości, tworzy dużo odchodów, więc to sprzątanie po nim może się okazać problemowe. Nie zawsze tez będzie to taka miniatura jakbyśmy tego oczekiwali.

Myszy, szczury

Te niewielkie gryzonie są również tanie i to ich istotna zaleta. Opieka nie jest kłopotliwa, dlatego dziecko, które ma 6 lat zazwyczaj jest w stanie już dobrze takim zwierzakiem się zająć. To również taki wybór, który będzie gwarantował oszczędność miejsca.

Chomik

Często wybierany w naszym kraju, przyjazne zwierzę, które będzie kłopotliwe wieczorami, ponieważ w nocy może hałasować. W opiece nie jest trudne, dziecko które ma około 6 lat spokojnie sobie z taką opieką poradzi, dlatego pod tym kątem będzie to atrakcyjny wybór.