Kot Afrodyty

Przedstawia się, że na przełomie 2001 roku francuscy archeolodzy znaleźli w okolicach Cypru grób. To właśnie wtedy określono jego wiek na przynajmniej dziewięć i pół tysiąca lat. Zawierał on szczątki człowieka oraz kota pochowanych wspólnie. To właśnie odkrycie odebrało ową palmę pierwszeństwa Egipcjanom, którym jednocześnie przypisywano udomowienie kota. W związku z czym cypryjczycy są dość dumni z tego faktu oraz traktują swoje koty jako owe dziedzictwo narodowe, a co za tym idzie wprowadzają na arenę kocich ras zupełnie dwie nowe, a więc Koty Afrodyty  nazywane również Cypryjskimi Kotami Górskimi oraz Koty Świętej Heleny. Są to również naturalne rasy żyjące w owej izolacji od ras współczesnych. Wskazuje się, że kotów Afrodyty jest na Cyprze dość mało.

Są one wypierane przez Koty Świętej Heleny, które można również spotkać przy wszystkich osiedlach oraz w miastach Cypru. To właśnie Afrodyty mają wspaniały, a co za tym idzie bardzo łagodny charakter oraz potrafią żyć w grupach. Są one ufne do człowieka oraz nie narzucają się w domu. Co za tym również idzie łączą w sobie ciekawość kotów syjamskich oraz tajskich ze spokojem ,,syberyczyków”. Nie są one w żaden sposób konfliktowe we współżyciu z zupełnie innymi zwierzętami i człowiekiem. Co za tym idzie w „sprawach spornych” nie używają ani pazurów ani zębów, a jedynie odchodzą dość obrażone. Rozpoczęcie ich hodowli nie jest jednak łatwe. W związku z czym kot Afrodyty musi być również poddany badaniu genetycznemu, które jest jednak wykonywane w Kalifornii.

Nie wolno również dopuścić do tak zwanego inbredu. Wskazuje się zatem, że owe kojarzenie par musi być również starannie zaplanowane. Jednak, aby utrzymać rasę Afrodyty w czystości to kojarzenie z innymi rasami jest jednak niedopuszczalne. Tak więc kupując owego kota tylko w licencjonowanej hodowli otrzymujemy jednocześnie pewność, że jest on taki, jak ten z ,,gór Cypru”. Przedstawia się, że na przełomie 2010 roku zostały również sprowadzone do Europy oraz do Polski pierwsze koty tejże rasy oraz rozpoczął się owy proces uznania rasy kotów afrodyty poprzez organizacje felinologiczne.