CHIHUAHUA

Ukazuje się, że to właśnie ten pies był składany na ołtarzu jako ofiara, był również smacznym kąskiem. Rasa ta jest coraz liczniej reprezentowana w Polsce, ale o tak zwanym "bumie" nie można mówić. Obecnie swoją ,,złotą erę” przeżywają jednak shitzu oraz yorki. Jeżeli chodzi o charakter Chihuahuay będący najmniejszym psem świata jest odważny, ciekawski, prawie zuchwały, pełen temperamentu, jak i również pojętny oraz czujny. Jakby to jednak opisać humorystycznie ,,kurdupel z przerośniętym ego". Pamiętajmy jednak, że jest on bardzo przywiązany do swojego właściciela oraz lubi być przez niego rozpieszczany. To właśnie ten piesek do towarzystwa nie toleruje ludzi obcych - od szczeniaka jest do nich przyzwyczajany przez częste kontakty. Niemniej bywają tak zwane ,,miksy rodowodowe”, u których jednak stwierdzenie: długiego czy również krótkiego włosa jest dość trudne do stwierdzenia... te długowłose na przykład mają włos za krótki niż te typowo długowłose oraz odwrotnie.

   Poza tym stwarza to trochę trudno kontrolowaną sytuację gdyż na przykład zdarzają się egzemplarze długowłose z włosem krótszym niż krótkowłose. Więc w tym momencie jest zdecydowana różnica, przynajmniej dla kupującego. Kontynuując owy temat długości włosa okazuje się, że często zdarza się, że na przykład z krótkowłosych rodziców rodzi się jednego do dwóch szczeniąt w miocie z włosem długim bądź średnim, na przeglądzie hodowlanym szczenię otrzymuje wpis jako ,,długowłose” chociaż często jest to włos, ani długi ani nawet krótki -raczej średni. Jeśli chodzi jednak o utrzymanie obydwa rodzaje włosów są jednak łatwe do pielęgnacji.

Jest również idealnym pieskiem do trzymania w mieście oraz w zasadzie wszędzie. No jedynie do owej budy się nie nadaje bowiem pilnować potrafi oraz zaalarmuje czasem nawet, gdy ,,obcy” wróbel pojawi się w okolicy. Jednakże potrzebuje dużo kontaktów z człowiekiem oraz jego troskliwości. Poza tym zdrowe psy żyją dość długo. Cechą wyróżniającą jest ,,karłowaty wzrost”. Poza tym sylwetka niewielkich rozmiarów z charakterystyczną głową, bowiem okrągłą jak jabłko oraz umiarkowanie długim ogonem noszonym ,,półokrągło”. Chociaż porównując ze sobą owe linie hodowlane można łatwo stwierdzić, iż jest bardzo zróżnicowaną rasą oraz niektóre egzemplarze mają zapożyczone od pekińczyka.