Kot balijski

Przedstawia się, że to właśnie kot balijski jest długowłosą odmianą kota syjamskiego, a poza długością sierści w ogóle nie różni się od swojego krótkowłosego krewniaka. W związku z czym zwykle nie ma tak mocno wydłużonej czaszki jak syjamy zupełnie nowego typu – co za tym idzie jego głowa ma zdecydowanie bardziej zaokrąglony kształt. Skutkuje to tym, że owi hodowcy balijczyków chcąc zdecydowanie poprawić wygląd swoich pupili kojarzą je dość często z kotami syjamskimi.

Co za tym idzie można je również połączyć z kotami jawajskimi oraz orientalnymi krótkowłosymi. Ukazuje się również, że to kot średniej wielkości, jak i również szczupły i elegancki o dość orientalnej urodzie oraz lekko wydłużonej sylwetce. Wskazuje się, że waży do maksymalnie pięciu kilogramów. Poza tym ma średniej wielkości klinowatą głowę, a więc proporcjonalną w stosunku do tegoż tułowia. W związku z czym nos jest dość długi, a zarazem prosty i bez załamania, co jednocześnie stanowi przedłużenie linii lekko wypukłego czoła. Wskazuje się również, że owe policzki są płaskie i podbródek oraz szczęki silne. Pamiętajmy również, że owe uszy są duże, a zarazem spiczaste bądź szerokie u podstawy, a kolejno analizując nisko osadzone czy porośnięte również wewnątrz włosem. Pamiętajmy również, że oczy średniej wielkości, nieco skośnie ustawione w kształcie migdałów i ciemnoniebieskie.

Tułów jest również średniej wielkości oraz długi, smukły i dobrze umięśniony. Natomiast barki nie powinny jednak być szersze od bioder. Pamiętajmy również, że kończyny proporcjonalne do ciała, długie oraz muskularne – co za tym również idzie tylne nieco dłuższe od przednich. Natomiast stopy małe oraz owalne, z delikatnym owłosieniem między palcami. Przedstawia się, że właśnie kot balijski posiada duży temperament, poza tym jest on zwinny, wesoły oraz energiczny. To również urodzony akrobata - uwielbia się zatem wspinać, w związku z czym chętnie skorzysta ze specjalnego kociego słupka. Również jest ruchliwy oraz potrzebuje sporo miejsca do zabawy czy ćwiczeń. Można również wychodzić z nim na spacery, jeśli to nauczy się chodzić na smyczy.